Centrum wiedzy
-
Podsumowanie Programu Mentoringowego w Archicom: Dealuj wiedzą po partnersku.
W lipcu zakończyliśmy I edycję Programu Mentoringowego Grupy Archicom, która okazała się wyjątkowym sukcesem. Nasz cel był jasno określony: wspierać obustronny rozwój uczestników poprzez partnerską relację, opartą na wymianie doświadczeń i wiedzy między Mentorem a Mentee. Program został oparty o wartości organizacji, wspierał ideę czerpania z różnorodności międzypokoleniowej, merytorycznej oraz osobowościowej. Dziś możemy śmiało […]
-
Jak będzie wyglądał rynek pracy za 10 lat? Kryzys demograficzny i cztery generacje pracowników.
Polska stoi w obliczu kryzysu demograficznego o znaczącym wpływie na przyszłość rynku pracy. Przedsiębiorstwa, ze względu na coraz niższy wskaźnik dzietności, muszą zacząć opracowywać strategię zarządzania, uwzględniając różnorodność wiekową pracowników. Malejąca liczba młodych pracowników oraz wydłużający się okres aktywności zawodowej osób starszych sprawią, że na rynku pracy coraz częściej będziemy obserwować zjawisko współpracy nawet 4…
-
Synergia międzypokoleniowa, czyli jak przełamać zoomersko-boomerski stereotyp
Narzekanie na młodsze pokolenia jest stare jak świat. „Po nas zostaną już karły”, pisał w I w. p.n.e. rzymski poeta Horacy, niepokładający wielkich nadziei w przyszłych generacjach. A pogląd przeciwny? Mogłoby się wydawać, że kult młodości to zjawisko nowsze, typowe zwłaszcza dla naszej epoki wielkich przemian społecznych i gwałtownego postępu naukowo-technicznego. Od starożytności nie brakuje…
-
Nowicjusz po pięćdziesiątce
Co zyskuje, resetując swoją karierę, i czego twój „młody, dynamiczny zespół” może się od niego nauczyć? Na rynku koegzystują obecnie cztery pokolenia pracowników, a przedsiębiorstwa stają przed wyzwaniem przebudowy swojej kultury organizacyjnej w oparciu o ideę międzypokoleniowej synergii. W szczególnej sytuacji znajdują się innowacyjne biznesy, w których panuje swoisty kult młodości. Czy pracownik 50+ może…
-
Sztywne głowy, czyli jak uniknąć zamknięcia się we własnych schematach niezależnie od wieku
Po czwarte, brak umiejętności słuchania i empatii. Brak umiejętności słuchania i empatii dotyczy wszystkich i jest rozłożony równo niezależnie od tego czy mamy do czynienia z osobami i młodszymi czy starszymi. Do empatii się nie rodzimy. W empatii się wychowujemy. Tylko 10% naszej empatycznych umiejętności jest uwarunkowana genetycznie. “Sztywne” – pozbawione empatii i zamknięte na…